Šokių diena


„Sodauto“

Liepos 5 d. 21 val. Lietuvos futbolo federacijos stadionas

Šokių dienos sumanymas – susieti šventę su etniniais simboliais, įprasminančiais pasaulį, šeimą, kaip valstybės pamatą, per vienos lietuvių šeimos gyvenimo istoriją pažvelgti į savo šalies dabartį, visos tautos būtį. Lietuvių tautosakoje su žmogaus gyvenimu ir viso pasaulio sandara neretai siejamas sodas. Jį reikia sodinti, prižiūrėti, puoselėti – kaip ir šeimą, namus, tad Šokių dienos temai atskleisti pasirinktas „Sodauto“ pavadinimas.

Šią idėją penkių dalių programoje šokių kompozicijomis įprasmins per aštuoni tūkstančiai visų kartų Lietuvos ir užsienio lietuvių šokėjų: vaikai su senoliais suks ratelius, jaunimas šelmiškai dūks ir šoks besimezgančių jausmų šokius, vyresni kurs šeimą, statys namus ir tarsi žalią ąžuolyną augins savo vaikus, o užėjus negandai saugos šeimos židinį.

Šokių diena dovanos daugiau kaip septynis tūkstančius atlikėjų šypsenų

Daugiau nei 7,5 tūkstančių šokėjų, spalvingi tautiniai drabužiai, nuotaikinga muzika ir įspūdingos tūkstantinės šokėjų kompozicijos, – tokią dovaną šalies šokio mėgėjams šių metų liepos 5 dieną, šeštadienį, Lietuvos futbolo federacijos stadione rengia jubiliejinės Dainų šventės organizatoriai. Šventės nuotaiką kurs ir renginio temą „Sodauto“ atspindės specialiai sukurti vaizdo siužetai, o pats renginys neapsieis be tokių seniai pamėgtų šokių kaip „Gyvataras“, „Subatėlė“ bei „Pūtė vėjas“. Šventės kulminacija taps daugeliui puikiai žinomas suktinis „Bitute, pilkoji“, kurį šoks visi septyni su puse tūkstančio dalyvių.

„Šokių diena – tai pirmiausia šventė akiai: galimybę išvysti sinchroniškai šokantį tūkstantinį atlikėjų kolektyvą turime tik per Dainų šventes – vos kas ketverius metus. Šįkart ji bus ypatinga ir tuo, kad vyks naujoje vietoje – Lietuvos futbolo federacijos stadione. Būtent dėl to visus šokio mėgėjus norime pakviesti įsigyti bilietus į šį reginį, kuriame pilnai atsiskleis ir apšvietimo efektai, ir domėtis galimybe išvysti šį reginį jau dabar. Naujajame stadione telpa žymiai mažiau žiūrovų nei iki šiol, tad, pritrūkus bilietų, esame pasirengę tą pačią dieną surengti ir antrąjį dieninį pasirodymą“, – sako Dainų šventės direktorius Saulius Liausa.

Šiais metais šokių dienos organizatoriai pasirengę žiūrovus nustebinti savita namų temos interpretacija. „Šokio gerbėjams dovanosime išskirtines kompozicijas, pasakojančias apie mūsų namus ir neatskiriamą jų dalį – sodą“, – sako Vidmantas Mačiulskis, Šokių dienos kūrybinės grupės vadovas. Jo teigimu, žiūrovus stebins įvairiausi šokėjų kuriami „piešiniai“, iliustruojantys korio, sodo, namo, verpstės bei kitus aktualius motyvus.

Šokių dienos programą sudarys „Prologas“, kuriame užsimegs valstybės ir šeimos kūrimo tema, penkios dalys, susijusios su gyvenimo ciklu, šeimos istorija, ir „Finalas“, kuriame visi sugrįš į namus. Prieš kiekvieną dalį bus rodomas trumpas vaizdo siužetas, kuris atskleis jos idėją. Juos lydės Šokių dienos režisieriaus Gintaro Zarecko sukurti tekstai. Iš viso Šokių dienoje bus pristatyti 26 baletmeisterių darbai. Šalia visiškai naujų, šiai šventei sukurtų kūrinių, bus atliekami ir lietuvių tautinio šokio patriarchu laikomo profesoriaus Juozo Lingio šokiai, atliekami nuo 1950 m. daugelyje Lietuvos šokių švenčių. Iš viso renginio repertuarą sudarys 37 kūriniai, iš jų 17 sukurta specialiai šiai Dainų šventei.

Šalia žinomų šokio meistrų, kaip Tamaros Kalibataitės, Ričardo Tamučio, Laimutės Kisielienės ir Birutės Navickaitės darbų, šventės metu bus atlikti visai nauji projektai – kuriant naujas šokio kompozicijas įvedamos ir naujos choreografinės raiškos priemonės, kurios derinasi su tautiniu šokiu. Taip pat bus pristatyti ir kylančių šalies baletmeisterių Živilės Adomaitienės, Agnijos Šeiko-Sarulienės, Zitos Vaškelienės, Ilonos Baltikauskaitės, Raimundo Markūno ir Dariaus Berulio šokiai.

Muzikine prasme reginys pasiūlys ir unikalių kūrinių: dalį naujai sukurtos muzikos įrašė patys jos kūrėjai – kompozitorė Zita Bružaitė, Nijolė Sinkevičiūtė bei multiinstrumentalistas Skirmantas Sasnauskas. Be to, naujuose kūriniuose derės ir etnografinio ansamblio, styginių kvarteto bei džiazo muzikantų įrašai.

Specialiai Šokių dienai kuriama centrinė aikštės dekoracija, kuri renginio metu transformuosis į šventės emblemą, pakylą atlikėjams, namų židinį ir valstybės aukurą. „Ši konstrukcija turėtų tapti centrine šventės ašimi, apie kurią ir suksis visas šventės veiksmas“, – pasakoja Šokių dienos kūrybinės grupės vadovas.

Jubiliejinėje Dainų šventėje dalyvaus ir rekordinis išeivių lietuvių šokių grupių skaičius – Šokių šventėje planuoja dalyvauti šokių grupės iš 11 šalių: JAV, Kanados, Urugvajaus, Argentinos, Australijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos ir Rusijos. Didžiausias šokėjų būrys – iš Lietuvos.

Šokių dienos programą kūrė ir jos įgyvendinimu rūpinasi Šokių dienos kūrybinės grupės vadovas V. Mačiulskis bei šventės koordinatorės – Lietuvos liaudies kultūros centro Choreografijos poskyrio vadovė Snieguolė Einikytė ir vyr. specialistė Gražina Kasparavičiūtė. Šokių diena į Dainų šventės programą pirmą kartą įtraukta 1937 metais. Bilietai į jubiliejinės Dainų šventės Šokių dienos renginį jau parduodami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu. Bilietų kaina – nuo 20 iki 150 litų.

Seminaras

Apžiūrų grafikas

Repertuaras, programa

Šokių vaizdo medžiaga

Repertuaras užsienio lietuvių grupėms

Jaunimo šokių grupių paskirstymas

Vyresniųjų šokių kolektyvų A grupė

Vyresniųjų šokių kolektyvų B grupė

Šokių dienos „SODAUTO“ repeticijų grafikas

 

Šokių rinkinys „Sodauto“ (2014 m. Lietuvos dainų šventės „Čia  – mano namai“ Šokių dienos repertuaras). Sudarytoja ir specialioji  redaktorė Gražina Kasparavičiūtė. – Vilnius: Lietuvos liaudies  kultūros centras. 2013. – 476 p.Kaina 20 Lt.

 Turinys