'  |   Dainų šventės Teatro dienos premjera – šį savaitgalį Druskininkuose.

Dosni staigmenų Dainų šventė šiemet pirmą kartą žiūrovams pristatys dar vieną naujieną – Teatro dieną „Dyvų dyvai“. Jos programa skirta lietuvių grožinės literatūros klasiko Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms ir Teatro metams paminėti. Renginio dieną daugiau nei 1000 dalyvių iš beveik 70 mėgėjų teatro kolektyvų vaidins pagal K. Donelaičio poemą „Metai“. Skirtingus poemos metų laikus savaip interpretuos keturi Lietuvos regionai: Žemaitija – žiemą, Aukštaitija – pavasarį, Vilniaus kraštas ir Dzūkija – vasarą, o Suvalkija – rudenį. Jungtinis Lietuvos teatralų pasirodymas prasidės liepos 5 d., 12 val. net šešiose scenose sostinės Gedimino kalno papėdėje ir Bernardinų sode.

Teatro dienos vyksmą vienoje gražiausių Vilniaus vietų vainikuos baigiamasis šventės renginys. Beveik 2 val. truksiančiame pasirodyme didžiojoje scenoje dalyvaus visi Teatro dienos dalyviai, jį vainikuos kompozitorės Nijolės Sinkevičiūtės sukurta sintezė „Jau saulelė vėl atkopdama“. Beje, šį įspūdingą reginį ir kitus Teatro dienos pasirodymus bus galima išvysti jau šį šeštadienį, birželio 7 d., Druskininkuose. Čia susirinks Dainų šventėje dalyvausiantys mėgėjų kolektyvai kartu su kojūkininkais, žonglieriais ir mėgėjų cirko klounais.

„Ši Dainų šventė išskirtinė – pirmą kartą į ją tokiu mastu įtraukiami ir teatro pasirodymai, kuriuos surengs daugiausia mėgėjų teatrai – juk tokių gerai žinomų teatro klasikų kaip Boriso Dauguviečio, Kazio Sajos, Juozo Miltinio, Jono Vaitkaus ar Eimunto Nekrošiaus kūrybos ištakos būtent ir siekia klojimo arba kitaip – mėgėjų, teatrus. Taigi Teatro diena atnaujins ryšį tarp dabartinio teatro ir jo ištakų“, – teigia Teatro dienos „Dyvų dyvai“ programos scenarijaus autorius ir režisierius Valentinas Masalskis.

Pasak V. Masalskio, idėja, kad teatro kolektyvai turi pasirodyti Dainų šventėje, kilo dar 2009 m., kai mėgėjų kolektyvai Lietuvos nacionaliniame dramos teatre pastatė legendinę „Amerika pirtyje“. Tai, kad šventės laikas sutapo su K. Donelaičio gimimo metinėmis, natūraliai nubrėžė ir pagrindinę siužeto liniją.

„Siekdami įtraukti skirtingo lygio kolektyvus, pasirinkome K. Donelaičio „Metus“. Kita vertus, užduoties tai nepalengvino, nes „Metai“ – sunkus literatūros kūrinys, todėl temas ir scenarijų adaptavome atskiriems regionams. Teatrai gavo visišką interpretacijos laisvę, todėl netrūks įdomybių – kas tik poemos ištrauką suvaidins, o kas repuos kūrinio ištrauką ar palaikys ritmą mušdamas stilizuotus bidonėlius“, – sako V. Masalskis.

Vaidinimai prasidės lygiai vidurdienį. Kiekviena poemos dalis bus pristatoma atskirose scenose – iš viso jų bus įrengta net keturios. Jose kolektyvai iš Aukštaitijos, Žemaitijos bei Klaipėdos krašto, Suvalkijos, Dzūkijos ir Vilniaus krašto atliks iki pusvalandžio trukmės pasirodymus. Pats renginys primins miesto jomarką – šį įspūdį sustiprins ir aplink vaikščiojantys kojūkininkai, žonglieriai bei cirko klounai.

Dalyviai pasirodymus pristatys Gedimino kalno papėdėje, šalia Valdovų rūmų. Tačiau Klaipėdos jaunimo teatras savo pasirodymus rengs ir Bernardinų sode. Pagrindinė renginio scena bus sukonstruota Katedros aikštėje – joje metų laikus „įkūnijančius“ eilėraščius ir dainas atliks vaikų teatrai. Trumpas ir žaismingas programas pristatys mėgėjų teatro cirkas. Šalia buvusios „Rotondos“ ledainės esančioje scenoje pasirodysiantys lėlių teatrai seks K. Donelaičio pasakėčias, o mėgėjų cirko artistai stebins trumpais išmoningais pasirodymais.

„Stebina ir itin džiugina tai, kad maždaug metus aktoriai mėgėjai, tarp kurių yra įvairiausių – gydytojų, pardavėjų, mokytojų, vairuotojų ir kitų – profesijų atstovų, intensyviai ruošėsi šiai šventei. Šis didelis noras lipti į sceną išryškina gilias lietuvių teatro šaknis, iš kurių kilo ne vienas profesionalaus teatro talentas“, – džiaugėsi V. Masalskis.

Teatro dienos kulminacija taps geriausių regionų mėgėjų teatrų kolektyvų pasirodymai, o perėjimus nuo vieno metų laiko prie kito vaizduos vaikų grupės. Na, o Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai įkūnys K. Donelaičio „varnas“. Per ruporus aktoriai pristatys klasiko biografiją, kartu ir mėgėjų aktorių tikrąsias profesijas, pasakos pasakėčias, dainuos, muzikuos ir bus jungtinio visų šventės aktorių choro vedliai.

Tą pačią dieną, liepos 5-ąją, 17 val. Vilniaus Kalnų parką užlies vario dūdų garsai – jungtinis šimto kolektyvų pučiamųjų instrumentų orkestras atliks populiariausius Lietuvos kompozitorių kūrinius koncerte „Vario audra“. 12 ir 21 val. Lietuvos futbolo federacijos stadione vyks Šokių diena „Sodauto“. Bilietai į šiuos ir kitus Dainų šventės renginius jau parduodami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu.

Dainų šventės Teatro diena „Dyvų dyvai“ Druskininkuose – šį šeštadienį, birželio 7 d., 13-20 val.

Dyvų dyvai“ sostinės Bernardinų sode ir Pilių teritorijoje Vilniuje liepos 5 d., 12 val. Renginys nemokamas.