'  |   Jubiliejinė Dainų šventė skelbs liepos 6-ąją tautinio kostiumo diena.

Viso pasaulio lietuviai, giedantys Lietuvos himną pasipuošę tautiniais kostiumais, – tokią iniciatyvą skelbia Dainų šventės organizatoriai, kitąmet minėsiantys šio reginio 90 metų jubiliejų. Kas ketverius metus į Vilnių grįžtanti Dainų šventė ne tik sieks nudžiuginti dainomis ir įvairiaspalviais pasirodymais, įtraukti visus į dainą ir vėl atgaivinti tautinės tapatybės jausmą, bet ir primins dar vieną pasididžiavimo vertą simbolį – tautinį kostiumą. Minint Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, šventės organizatoriai liepos 6-ąją skelbs ir tautinio kostiumo diena. Pasipuošę juo ar jo detale, lietuviai visame pasaulyje bus kviečiami kartu giedoti šalies himną.

„Dainų šventė – išskirtinis reiškinys Lietuvai ir pasauliui. Jau beveik šimtmetį puoselėjama tradicija yra svarbus šalies reprezentacinis simbolis. Dainų šventės unikalumas suteikia galimybę mums būti matomiems ir įvertintiems visame pasaulyje, tad kiekvienas turėtume tapti šventės ambasadoriumi“, – sakė LR Kultūros ministras Šarūnas Birutis. Jo teigimu, ši tradicija svarbi ir edukaciniu aspektu. Vienas iš Kultūros ministerijos veiklos prioritetų yra švietimo bei kultūrinės veiklos skatinimas Lietuvos regionuose. Tad įtraukdami į šventę įvairių miestų ir miestelių meno kolektyvus, Dainų šventės organizatoriai prisideda prie kertinių valstybės tikslų.

„Šiemet sukanka dešimt metų, kai Baltijos valstybių Dainų ir šokių švenčių tradicija buvo paskelbta UNESCO Žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru, vėliau įtrauktu į Reprezentatyvųjį nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Galime drąsiai pabrėžti Dainų ir šokių švenčių tradicijos unikalumą – UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašuose nėra tokio kultūros reiškinio, kuris galėtų būti jos atitikmuo“, – sakė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos Kultūros programų vadovė Milda Valančiauskienė.

„Devyniasdešimt metų kurta dainų šventė yra nenutrūkstantis šalies tapatybės, simbolių kūrimo procesas. Tai įvykis, kuriam rengiamasi visus ketverius metus visoje Lietuvoje, įtraukiant keliasdešimt tūkstančių atlikėjų. Džiaugiamės, kad būdama didžiausiu metų kultūros renginiu, ji pritraukia vis daugiau dalyvių“, – teigė Saulius Liausa, Dainų šventės direktorius. Jo teigimu, kitąmet Dainų šventės renginius vienys šūkis „Čia – mano namai“. Bus siekiama, kad būtų ištrinta riba tarp šventės dalyvio ir žiūrovo bei kuo daugiau šventės dalyvių pajaustų jos kuriamą vienybės jausmą

19-oji dainų šventė „Čia – mano namai“ prasidės kitų metų birželio 28 d. Kaune, kur prieš 90 metų įvyko pirmoji Dainų šventė Lietuvoje. Liepos 2-6 dienomis net dvylika šventės renginių įvyks sostinėje. Čia vyks kanklių popietė, šokių kolektyvų, ansamblių, pučiamųjų orkestrų ir kiti pasirodymai, o jos kulminacija taps liepos 6-ąją vyksianti Dainų diena, kurios finale keliolikos tūkstančių atlikėjų chora giedos Lietuvos himną.

Jubiliejinėje Dainų šventėje bus gausu ir naujovių. Minint 300-ąsias K. Donelaičio gimimo metines, pirmą kartą šventės istorijoje dalyvius kvies Teatro diena kartu su specialia programa „Dyvų dyvai“. Čia vaikų ir suaugusių mėgėjų teatrai vaidins pagal K. Donelaičio poemą „Metai“.

Išskirtinį dėmesį suteikiant tautinio rašto motyvams, šventės metu bus pristatyta atkurta istorinė baltų genčių kostiumų kolekcija. Savo darbus pristatys ir tautinio kostiumo įkvėpti šių laikų dizaineriai. Siekiant tautiniam kostiumui suteikti šiuolaikiškumo, Vilniaus dailės akademijos dizaino studentai pasiūlys įvairių tautinių suvenyrų. Dainų šventės kultūros savaitę veiks ir Amatų miestelis. Jame visi norintys galės susipažinti bei išbandyti tradicinius lietuvių amatus. Planuojama, kad jubiliejinėje Dainų šventėje dalyvaus apie 40 tūkst. dalyvių, į ją atvyks užsienio lietuviai iš 10 pasaulio šalių. Renginiais bei pasirodymais tikimasi pritraukti šimtus tūkstančių žiūrovų.