'  |   „Aukso paukštės“ tūps į geriausiųjų rankas.

Šiemet jau penkioliktą kartą Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtų mėgėjų meno kolektyvų ir jų vadovų apdovanojimų „Aukso paukštė“ nominacijomis bus įvertinti labiausiai nusipelnę šalies chorai, teatrai, folkloro ir šokių ansambliai, liaudiškos muzikos kapelos, liaudies muzikos ir pučiamųjų instrumentų orkestrai, jų vadovai. Nominacija „Už nuopelnus tautinei kultūrai“ Lietuvos dainų šventės metu bus įteikta dirigentui, menotyros mokslų daktarui, profesoriui Algirdui Vyžintui.

„Aukso paukštės“ meno kolektyvams teikiamos už aktyvią pastarųjų metų veiklą: naujų programų parengimą, koncertus, dalyvavimą svarbiausiuose šalies renginiuose, konkursuose pelnytus prizus, festivalių, konkursų, seminarų inicijavimą. Laureatus rinko kiekvieno žanro kolektyvams vertinti sudaryta komisija.

„Mėgėjų meno kolektyvai bene ryškiausiai pristato visą kultūrinį visuomenės sąjūdį – tai visokeriopai skatintinas reiškinys, turtinantis visuomenę, gaivinantis kultūrinę atmintį ir kuriantis tapatybę, stiprinantis žmonių tarpusavio ryšius“, – sako komisijos narė, Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė.

Choreografijos srityje šiemet paskelbti trys laureatai: geriausios suaugusiųjų šokių grupės ir vadovo nominacija skirta Tauragės kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupei „Vėjava“ ir jo vadovei Birutei Sagatauskaitei, geriausios vaikų ir moksleivių šokių grupės ir vadovės – Birštono kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių kolektyvui „Aguonėlė“ ir jo vadovei Virginijai Bankauskienei, geriausiu šokių ansambliu ir vadovu paskelbtas Jurbarko rajono Veliuonos kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių ansamblis „Veliuonietis“ ir vadovai Adelė Baublienė, Jadvyga Zemliauskienė, Vidmantas Zemliauskas.

Chorų kategorijoje nominaciją „Ryškiausia Lietuvos žvaigždė“ pelnė Kauno technologijos universiteto akademinis choras „Jaunystė“, vadovė Danguolė Beinarytė, „Naujai suspindusi žvaigždė“ – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos akademijos mišrus choras „Neris“, vadovas Tomas Lapinskas.

Geriausia liaudiškos muzikos kapela ir vadovu pripažinta Birštono savivaldybės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Lendrūnas“ ir jos vadovas Algimantas Jazbutis.

Nominacija „Naujai suspindusi žvaigždė“ skirta Vilniaus Gedimino technikos universiteto pučiamųjų instrumentų orkestrui  ir jo vadovui Rolandui Lukošiui.

Geriausio vaikų, jaunimo teatro ir vadovo nominaciją laimėjo du kolektyvai – Kauno miesto vaikų ir jaunimo teatras „Vilkolakis“ ir jo vadovai Stasė Ivanauskaitė, Algis Kybartas bei Ignalinos rajono gimnazijos teatras „Iki“ ir vadovė Jolanta Narbutaitė. Geriausio suaugusiojo mėgėjų teatro ir vadovo nominacija atiteko Vilniaus universiteto teatro dramos trupei „Minimum“ ir vadovui Rimantui Venskui.

Folkloro srityje geriausiu jaunimo folkloro ansambliu tapo Lietuvos edukologijos universiteto folkloro ansamblis „Poringė“ ir jo vadovai Audronė Vakarinienė, Vladas Černiauskas, geriausiu miesto folkloro ansambliu pripažintas Panevėžio miesto folkloro ansamblis „Raskila“ ir vadovė Lina Vilienė, o geriausiu krašto folkloro ansambliu ir vadovu – Kalvarijos savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Diemedis“ ir vadovė Žydruolė Mankauskaitė-Zenevičienė.

Geriausio išeivijos lietuvių mėgėjų meno kolektyvo ir vadovo nominacija už Lietuvos nacionalinės kultūros ir dainų švenčių tradicijos puoselėjimą šiais metais skirta Čikagos lietuvių meno ansambliui „Dainava“ ir meno vadovui Dariui Polikaičiui.

Visus grojančius, šokančius, dainuojančius ir vaidinančius „Aukso paukštės“ laureatus išvysime didžiausiame metų kultūros renginyje – birželio 28 – liepos 6 d. Vilniuje ir Kaune vyksiančioje Lietuvos dainų šventėje „Čia – mano namai“. Jubiliejinėje šventėje dalyvaus per 37  tūkst. dalyvių bei užsienio lietuvių iš 14 pasaulio šalių. Renginiais bei pasirodymais tikimasi pritraukti šimtus tūkstančių žiūrovų. Šis unikalus tradicinės kultūros reginys 2014-aisiais Lietuvoje bus surengtas devynioliktą kartą.